W czasach, w których coraz więcej mówi się o wystroju pomieszczeń, łatwo zapomnieć o najważniejszych kryteriach związanych z kupnem wyposażenia. Estetyka, chociaż ważna, nie jest najważniejsza. Czym więc kierować się rozważając zakup kaloryfera? Dobór grzejnika do pomieszczenia nie jest trudny, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.
Dobór grzejnika do pomieszczenia – moc
Najważniejszym kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie kaloryfera, jest jego moc. Jest ona zależna od generalnego zapotrzebowania na ciepło, które różni się w zależności od tego, jak dobrze budynek jest izolowany, z czego są wykonane ściany i czy ściany pokoju są wielo- czy jednowarstwowe.
Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 80 do 140W/m2. Aby obliczyć dokładną moc urządzenia należy najpierw obliczyć powierzchnię pokoju lub łazienki. Otrzymaną powierzchnię pokoju należy pomnożyć przez zapotrzebowanie na ciepło dla danego typu budownictwa na 1 m2. Wynik działania to zapotrzebowanie ciepła, czyli moc którą powinien mieć kaloryfer.
Poniżej podano orientacyjne zapotrzebowanie na ciepło w m2 w zależności od pomieszczenia w którym znajdować się kaloryfer:
- pokój / przedpokój - przy wysokości pomieszczenia 2,5 / 2,6 m i temperaturze otoczenia 20 C przyjmuje się ok 80 W/m2 natomiast jeśli jest więcej niż jedno okno lub więcej niż jedna ściana zewnętrzna to należy przyjąć ok 100 W/m2
- łazienka - przy wysokości 2,5 / 2,6 m i temperaturze otoczenia 24 stopnie przyjmuje się około 120 W na m2 a jeśli jest okno lub jeśli jedna ze ścian jest zewnętrzna to przyjąć należy ok 140 W na m2.
Podane powyżej parametry są orientacyjne i zależą oczywiście od indywidualnych upodobań. Należy pamiętać jednak, że jeśli dobierzemy zbyt mały grzejnik mocowo do pomieszczenia to nie dogrzejemy pomieszczenia i będziemy po prostu marznąć.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze grzejnika? – Instalacja i gabaryty
W zależności od tego, jak zamontowana jest instalacja w ścianach, należy wybrać do pomieszczenia grzejnik z przyłączem typu:
- C/B – jest to przyłącz z boku,
- V lub VK – tego typu modele mają przyłącze od dołu,
- centralne - rozstaw 50 mm.
Podczas zakupu kaloryfera należy mieć także na uwadze jego wielkość, a konkretnie wysokość. Urządzenie powinno być zamontowane min. 10 cm od podłogi, 12-15 cm od wąskiego parapetu (3-7 cm) lub 20 cm od szerokiego parapetu (od 7 cm wzwyż).
Wybór grzejnika do pomieszczenia – rodzaj
Ważnym kryterium jest także rodzaj egzemplarza oraz materiał, z którego wykonany jest kaloryfer, np. żelowo, stal, miedź czy aluminium. A kwesta rodzaju urządzenia? Dostępne są egzemplarze płytowe, panelowe, pionowe i poziome.
Design
Choć na początku zaznaczyliśmy, że wygląd nie jest najważniejszy to jest ważny. Warstwę estetyczną urządzenia też trzeba wziąć pod uwagę.
Kaloryfer może być nie tylko funkcjonalny, ale i piękny. Oryginalny model w ciekawym kształcie i kolorze to doskonała ozdoba pokoju, którą wspaniale uzupełnia wystrój lub nadaje salonowi, sypialni czy gabinetowi charakteru. Warto to wykorzystać!